معادن پل ذغال مرزن آباد فرصت ؟! یا تهدید است ؟!

اخیرا رسانه های غرب مازندران و فضای مجازی بابت صدور مجوز جدید مجتمع معادن ، دغدغه زیست محیطی حوالی دریاچه ولشت را مطرح کردند که لازم به ذکر است : مدیر کل منابع طبیعی غرب مازندران نیز اخیرا در مصاحبه ای اعلام نمود که در زمان تصدی وی مجوز هیچ معدنی در پل زغال صادر نشده است و معادن پل ذغال به مدت ۱۰ سال در این منطقه فعالیت دارند ؛ اما با مطرح شدن ایجاد شهرک معادن در این منطقه دغدغه مردم و روستاهای اطراف دریاچه ولشت بابت رانش و آلودگی آب و گرد و غبار ناشی از معادن شن و ماسه در منطقه دره تیلوک ( پل ذغال ) تشدید شد . همچنین معادن از طرفی باعث رونق اقتصادی و اشتغالزایی این منطقه می شوند و کسی نمیتواند آنرا انکار کند .

در این راستا جلسه ای با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنی مازندران ، فرماندار و مسئولین شهرستان چالوس ، بخشدار مرزن آباد و شوراهای روستاهای اطراف دریاچه ولشت ، عصر امروز در فرمانداری چالوس برگزار شد .

به گزارش اخبار جدی ، فرماندار شهرستان چالوس با اشاره به واقع شدن نوشهر ، چالوس ، کلاردشت و کجور در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی بیان نمود : برخی از معادن از گذشته ها مجوز داشتند و در حال فعالیت هستند . ما از طرفی به تولید مصالح برای ساخت و سازها نیاز داریم و باید از تولید حمایت کنیم و از طرفی هم باید مسایل زیست محیطی آنها رعایت شود تا از آلودگی رودخانه چالوس و سردآبرود جلوگیری شود . در جایی که بحث آلاینده مطرح باشد ؛ حامی جان و بهداشت و سلامت مردم هستم .

نماینده عالی دولت در شهرستان چالوس اظهار داشت : سرمایه گذاران معدن باید برای حفظ محیط زیست دستگاه تیکنر (تصفیه آب ) نصب کنند تا از آلایندگی جلوگیری شود .

ناصر زندی در ادامه سخنانش به دریاچه ولشت اشاره کرد و گفت : زیبایی طبیعی و محیط زیست این دریاچه باید حفظ شود و به خاطر گردشگر پذیر بودن این منطقه نباید برداشت غیراصولی صورت گیرد . البته تشویش اذهان عمومی توسط افراد غیرفن ، کار درستی نیست و برای احیاء و جلوگیری از مشکلات زیست محیطی باید کارگروهی متشکل از کارشناسان زمین شناسی ، امور آب ، دادستان ، محیط زیست ، صنعت و معدن و تجارت ، سازمان همیاری و دیگر دستگاههای مرتبط با نظر کارشناسی به صورت مستند و مستدل نظرشان را ارائه دهند و نباید بصورت منفعت طلبانه و یک جانبه باشد .

 

فرماندار چالوس با اشاره به اینکه معادن منشا درآمد روستاها هستند. گفت : اگر از فعالیت معادن جلوگیری شود ؛ این روستاها دچار مشکل خواهند شد .

وی از فعالیت ۱۰ معدن شن و ماسه در چالوس خبر داد و گفت : کارگروه باید هر دو هفته یکبار مسایل آلایندگی هوا و آب و نیز نحوه برداشت بهره بردار و نیز تامین آب معادن را به صورت کارشناسی و علمی بررسی کنند و اگر موجب آسیب به دریاچه و نیز مردم شود ، از فعالیت آنها جلوگیری شود .photo_2018-05-29_14-06-10

معاون امور معادن و صنایع معدنی مازندران نیز در این جلسه با اشاره به مصالح با کیفیت در دشت نظیر کجور گفت : به دنبال این هستیم که مجتمع معادن را به جای پل زغال در آن نقطه راه اندازی کنیم . در منطقه پل ذغال مصالح مرغوب وجود ندارد و باید مواد افزودنی به مصالح افزوده شود و نیز مواد زاید حاصله را باید دپو کرده که برای تولید آجر و سفال می توان مورد استفاده قرار داد . اگر معادن بر اساس ضوابط زیست محیطی کار کنند ، از آنها حمایت می کنیم ؛ باید با قرار دادن تصفیه آب در کارخانه از آلودگی رودخانه جلوگیری شود .

یزدان برسان در ادامه سخنانش افزود : ما در بخش معدن مشکلی نداریم ؛ اما در بخش فرآوری با مشکل مواجه هستیم . به بهره برداران معدن تاکید کردیم که طرح ایمنی را ارائه دهند و نیز به صورت پلکانی بهره برداری کنند . تا با ریزش همراه نشود .

وی با اشاره به ایجاد پنج مجتمع معدن در استان مازندران گفت : با ایجاد مجتمع معادن می توان از پراکندگی معادن و ایجاد لکه ها و ناهنجاری های منابع طبیعی جلوگیری کرد . از طرفی اداره منابع طبیعی نیز در مجتمع راحت تر می تواند نظارت و کنترل کند .

معاون امور معادن و صنایع معدنی مازندران به چهار بهره بردار معادن پل ذغال اشاره کرد و گفت : مساحت بهره برداری رحیمی ۹/۳ هکتار بود و نیز مددی ، نوری زاده و باران چشمه نیز در این منطقه فعالیت دارند و پروانه اکتشاف موسوی توسط دیوان عالی کشور صادر شده است . غیر از این بهره برداران که در سالهای گذشته مجوز آنها صادر شده است ؛ دیگر مجوز جدیدی صادر نخواهیم کرد .

 

photo_2018-05-29_12-01-05 (3)

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس بیان داشت : در سال ۹۳ با بهره برداری شرکت ستاره طبرستان به مساحت ۹/۳ هکتار موافقت شد که ۱۲ هکتار بهره برداری کرد .

مهرداد خزایی افزود : از ۵۷ هکتار ، ۳۰ هکتار جنگلکاری می باشد و سوال اینجاست که آیا در قسمت جنگلی هم می توانند برداشت کنند ؟ بابت برداشت ، بین منابع طبیعی و صنعت و معدن و تجارت اختلاف نظر وجود دارد . در ضمن باید برای حفظ محیط زیست در هر مرحله برداشت که لکه ایجاد می شود ؛ با نهالکاری احیاء شود .

رئیس امور آب شهرستان های نوشهر و چالوس نیز در این جلسه عنوان نمود : دریاچه ولشت ۱۰۶۰ سال پیش به صورت طبیعی به وجود آمد .

عبدالهی افزود : معادن برای تامین آب در آینده با چالش مواجه خواهند شد . پیشنهاد می دهم که منبع آب را از رودخانه چالوس تامین کنند . دریاچه ولشت دارای سه میلیون مترمکعب آب می باشد که اگر پدیده لغزش اتفاق بیفتد ؛ فاجعه خواهد بود . مسئول عواقب حقوقی و قضایی عوامل غیر طبیعی از جمله : ساخت و ساز و واگذاری معادن با چه کسی است ؟ لازم است که مشاور و کارشناس ذی صلاح در این زمینه تعیین شود .

در ادامه اشرفی نیا رئیس اداره حفاظت منابع طبیعی غرب مازندران نیز بر احداث مجتمع معادن تاکید کرد و گفت : زیرساخت آن محیا است و تا پایان سال این مجتمع آماده می شود . اما مسئولیت فرآیند واگذاری آن با ما نیست.

خواجه کجوری بخشدار مرزن آباد نیز از دغدغه مردم ۸ روستای اطراف دریاچه ولشت برای جلوگیری از مجتمع معادن عنوان نمود : مردم در بخشداری و فرمانداری برای این مسئله تجمع کردند و نگران هستند . مجتمع باید ۵۰ هکتار باشد که در آن صورت آسیب پذیری بیشتری دارد . بنابراین حساسیت ایجاد کرده است . برداشت معادن نباید به دریاچه و نیز تاج دریاچه آسیب برساند .

فاخری شورای روستای سنار علیا نیز نگران انقراض گونه های جانوری و گیاهی این منطقه بود و گفت : بحث استاندارد سازی معادن مطرح نیست . بلکه نظر کارشناس باید بر اساس علمی و از مرجع رسمی باشد . البته ما با تولید و اشتغالزایی جوانان بومی در معدن مخالف نیستیم . با توجه به اینکه از روستای سنار تا کلنو سطح وسیعی زیر کشت کشاورزی است ؛ باید مسایل زیست محیطی رعایت شود .

رئیس محیط زیست شهرستان چالوس نیز بیان نمود : در سال ۸۶ مدیرکل وقت ، دریاچه ولشت را به اداره میراث فرهنگی واگذار کرد . امور اب نیز به عنوان متولی به پیمانکار واگذار نمود و در آن جا ساخت و ساز صورت گرفت . متولی دریاچه باید دقیقا مشخص شود تا آسیب ها و تهدیدها را بتواند پیگیری کند و فاکتورهای اجتماعی ، اقتصادی و اکولوژی دریاچه باید مدنظر قرار داده شود .

رئیس محیط زیست افزود : آلودگی معادن چالوس نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است . برای مشخص کردن میزان آلودگی با استان مکاتبه نمودیم که بعدا اعلام خواهیم نمود .

سیف الدین پولادی رئیس شورای بخش مرزن آباد نیز اظهار داشت : ما نماینده مردم هستیم و وجود ۱۰ معدن در این منطقه بیشتر از نیاز منطقه است . این منطقه گردشگری است و نباید شکل طبیعی آن به هم بخورد .

کوروش رزمجو رئیس شورای مرزن آباد همچنین از مخالفان احداث شهرک معادن بود و گفت : آلودگی آب ناشی از فعالیت معادن باعث از بین رفتن کشاورزی و منابع طبیعی می شود . ما مخالف معدن نیستیم اما این روش درست نیست .

عقیل اکبرآبادی مدیردفتر فنی فرمانداری نیز بیان داشت : به جای ایجاد مجتمع معادن فقط یک معدن درمنطقه پل ذغال فعالیت خواهد کرد و مقرر شد در زمان وزش باد ، معدن فعالیتی نداشته باشد و نیز با صدور مجوز معدن جدید در این منطقه موافقت نشود .

 

photo_2018-05-29_12-01-05 (2)