آزادیان بخشدار مرکزی نوشهر در روز شورا عنوان نمود : بی آبی سبب تخلیه روستا از سکنه می شود

به گزارش اخبار جدی ، توسط فرمانداری ، بخشداری مرکزی و شورای بخش مرکزی نوشهر در تالار چاشت و شوم ، سالروز شورا با حضور شوراهای بخش مرکزی و مسئولین نوشهر گرامی داشته شد .

در ابتدای این همایش ، رئیس شورای بخش مرکزی نوشهر یکی از مشکلات شوراها را نداشتن بیمه عنوان کرد و افزود : از سال ۸۵ برای بیمه شوراها تامین اعتبار شده ؛ اما تا کنون اجرایی نشد . لازم است که نماینده مجلس پیگیری نماید.

P1390990

علی ناییج حق الجلسه جدید شوراها را نیز از دیگر مطالبات به حق آنان دانست و گفت : مبلغ جدید حق الجلسه ابلاغ شده است . شوراها باید خود کفا باشند و عوارض نقل و انتقالات و عوارض انشعاب و غیره به جای سازمان همیاریها به حساب دهیاری واریز شود ؛ تا برای همان روستا در جهت عمران و آبادانی هزینه شود .

وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه کلاس آموزشی برای شوراها برگزار نمیشود . افزود : شوراها هر قدر آگاه تر به مسایل روز مره و آشنا به قوانین باشند ، به توسعه روستا نیز کمک خواهد شد.

رئیس شورای بخش از دیگر مشکلات بخش مرکزی را وقف اعلام کرد و گفت : اکثر املاک روستاهای بخش مرکزی وقف مشاعی هستند و مردم نمیتوانند برای املاک خود سند بگیرند.

ناییج سپس در خصوص مشکل تصویب طرح هادی بیان نمود : اگر سالی چند تا از روستاها طرح هادیشان مصوب میشد ، مشکلات این بخش تا کنون حل شده بود . وی همچنین افزود : اعتبارات و سهمیه ما مانند : آرد  نانوایی به اندازه ۵۲ هزار خانوار است و برای ۲۲ هزار خانوار خوش نشین سهمیه ای در نظر گرفته نمیشود .

سپس بخشدار مرکزی نوشهر ضمن خیرمقدم و تبریک به مناسبت روز شورا و اعیاد شعبانیه در دو بخش به بیان عملکرد و سپس در خصوص مشکلات روستاها سخنانی بیان نمود .

P1390994

مصدق آزادیان با اشاره به اینکه این سومین همایش شوراها در دوره پنجم شوراهای بخش مرکزی نوشهر است ؛ افزود : در سال گذشته تعداد ۱۶۹ جلسه مربوط به کارگروهها و کمیسیونها و جلسات بخشداری برگزار شد که از آن جلسات ۸۵۸ مورد مصوب شد و تعداد ۸۹۵ مصوبه نیز اجرایی شد .

وی در ادامه سخنانش بیان نمود : در سال گذشته از ۶۶ روستا بازدید کردیم . همچنین تعداد ۸۹۴ مجوز پروانه ساختمانی صادر شد و نیز تعداد ۷ جلسه کمسیون ماده ۹۹ برگزار شد که طی آن تعداد ۷۴۳ پرونده بررسی و تعداد ۶۳۷ پرونده منجر به رای ابلاغ شد .

بخشدار مرکزی نوشهر تعداد پروژه های افتتاح و کلنگ زنی در دهه فجر سال ۹۶ در بخش مرکزی را ۷ مورد خواند و اظهار داشت : تا پایان سال ۹۶ تعداد حدود دو هزار نفر در روز سه شنبه ملاقات حضوری داشتند که از آن تعداد هزار و ۵۰ مورد اداری و تعداد ۸۸۰ مورد برای مجوز ساختمانی و ۶۹ درخواست مساعدت بود .

آزادیان تعداد مراجعه کنندگان را در طول سال بیش از ده هزار نفر اعلام کرد و افزود : از این تعداد ۸ هزار و ۸۱۲ نفر فقط مربوط به کارهای اداری بوده است .  هزار و صد نفر نیز برای درخواست مجوز و تعداد ۹۱ نفر درخواست مساعدت و تعداد ۷۸۲ صورت جلسه از شوراها به بخشداری ارسال شد که از این تعداد هزار و ۳۵۰ مصوبه داشت و هزار و ۳۱۵ مورد در کمیته انطباق بررسی و تایید و ۳۵ مورد هم عودت داده شد .

طبق گفته وی ، بودجه سال ۹۷ تعداد ۸ برنامه شامل پروژه های عمرانی و سه برنامه جاری تدوین شد که ۴۲ تبصره دارد.

وی به شوراها تاکید نمود : مصوبه ای که به دهیار برای اجرا تحویل می دهند باید حتما بند و تبصره آن را ذکر کنند تا دهیار اطلاع داشته باشد که ردیف بودجه از کدام ماده و تبصره است تا با مشکل مواجه نشوند .

بخشدار مرکزی همچنین متذکر شد : زمانی که بودجه به اتمام می رسد ؛ متمم و یا اصلاحیه باید از طریق سامانه جامع دهیاریها ثبت شود . اگر اصلاحیه انجام نشود ، بودجه بر اساس پیش بینی قبلی انجام خواهد شد .

آزادیان با اشاره به اینکه یکی از تخلفات شوراها به علت عدم آگاهی می باشد . افزود : خرداد ماه باید تفریق بودجه را مشخص کنید و برای هزینه های جاری و عمرانی سال گذشته شفاف سازی نمائید.

وی سپس به یکی از مهمترین مشکلات بخش مرکزی نوشهر پرداخت و ذکر کرد : اگر روستا آب شرب نداشته باشد ، سبب تخلیه روستا از سکنه می شود . مشکلات زیر ساختی را میتوان تحمل کرد ؛ اما نداشتن آب شرب از مشکلات اساسی است که باید برای آن چاره ای اندیشید .

بخشدار در پایان سخنانش به طرح هادی اشاره کرد و خبر داد که مشاور طرح هادی مشخص شده است و شوراها باید با وی همکاری لازم را داشته باشند تا طرح هادی اصلاحی روستاها مصوب شود .

فرماندار شهرستان نوشهر نیز ضمن تبریک سالروز شوراها ، به گردشگرپذیر بودن شهرستان نوشهر اشاره کرد و گفت : در ایام عید نوروز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در شهرستان نوشهر اقامت داشتند . در استانهای گردشگرپذیر سهمیه اختصاص میدهند ؛ اما در نوشهر برای توریستها سهمیه ای تعلق نمیگیرد ؛ در حالیکه خدمات رسانی میشود.

photo_2018-04-28_12-55-43

صفرنژاد در ادامه عنوان نمود : شهرستان نوشهر در ایام عید نوروز ، نسبت به سال قبل از امنیت بالاتری برخوردار بود . سرقت کمتر و کشفیات را شاهد بودیم . در بحث نظارت بازار ، خوب عمل نکردند . در جاهایی که جمعیت بیشتر است باید قیمت کمتر باشد ؛ در حالیکه اینجا برعکس است و این غیر طبیعی می باشد .

نماینده عالی دولت در شهرستان نوشهر افزود : شهرستانهایی مانند نوشهر ، چالوس و کلاردشت که تابلو و هویت گردشگری مازندران هستند ؛ باید موانع پیشرفت آن رفع شود .

صفرنژاد با اشاره به ناتمام ماندن پروژه های سالهای گذشته اظهار داشت : مدیر اگر در حرفه خود مسلط باشد و همچنین محدودیتهای البرز مرکزی برداشته شود ، شهرستان نوشهر رشد خواهد کرد .

سپس نماینده مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه نوشهر ، چالوس و کلاردشت تشکیل شوراها را در پیشرفت روستاها موثر دانست گفت : روستاها نسبت به ۲۰ سال قبل خیلی ترقی کردند .

photo_2018-04-28_12-55-03

حاج قاسم احمدی در ادامه سخنانش به کمبود آب شرب اشاره و گفت : اگر برای تامین آب تدبیر نکنیم به جان هم خواهیم افتاد . لذا ستاد بحران آب باید در روستاها ایجاد شود و صرفه جویی مصرف آب صورت گیرد.

وی روستاها را با میزان درآمدشان با هم مقایسه نمود و بیان کرد : در سال ۹۶ از ۵۷ روستای بخش مرکزی نوشهر حدود ۸۷۴ پرونده ساختمانی صادر شد . تازه آباد ،  ونوش و لتینگان بیشترین و پاشکلا ، نوده و دیزرکلا کمترین ساخت و سازها را داشتند . باید عوامل عدم ساخت و ساز و تامین درآمد در این روستاها به صورت تیمی بررسی شود .

لازم به ذکر است : علی ناییج ونوش رییس شورای بخش مرکزی نوشهر، حسن متاجی نائب رییس ، ‏هادی منجیری منشی و خزانه‌دار و محمدرضا قمی و محمد نعیمایی نیز به عنوان اعضای شورای اسلامی بخش مرکزی ‏نوشهر در دوره پنجم شوراها هستند .