جنگل از زباله ها توسط نیروگاه نوشهر پاکسازی می شود

با راه اندازی نیروگاه زباله سوز نوشهر ، جنگل و حاشیه جاده های غرب مازندران از زباله ها پاکسازی می شود .

به گزارش اخبار جدی ، ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر که با کارفرمایی شهرداری نوشهر و مشارکت شرکت تی تی اس در ۹ سال گذشته آغاز شد ؛ خوشبختانه فعالیت آزمایشی این نیروگاه زباله سوز با موفقیت آغاز شد و در بازدید دکتر نوبخت معاون رییس جمهور و استاندار مازندران و سایر مسولین مورد تایید قرار گرفت .

در این بازدید دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور طی سخنانی ، ضمن تبریک به مردم شمال کشور و به خصوص مردم مازندران به خاطر راه اندازی نیروگاه زباله سوز نوشهر بیان داشت  : موضوع پسماندها ، یکی از معضلات بزرگ مازندران و استان های شمالی است که با توجه به وضعیت اقلیمی شمال ایران ، موضوع پسماند، بسیار آلوده کننده محیط زیست و موجب رنجش و آزار مردم بود. خوشبختانه این آرزو برآورده شده است و اولین نیروگاهی که می‌تواند زباله و پسماند منطقه و استان را جمع‌آوری کند و آنرا با یک فرایند دانش بنیان تبدیل به برق و آب کشاورزی نماید ؛ امروز تحقق یافته است .

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود : اگر چه کارهای جزئی این نیروگاه باقی مانده ، اما به زودی چگونگی فروش برق و آب این پروژه ، با کمک سازمان برنامه و بودجه ، به نیابت از دولت برطرف خواهد شد. راه اندازی آزمایشی نیروگاه زباله سوز نوشهر موفقیت آمیز بود و منتظریم که به یاری خداوند پروژه‌های بعدی زباله نیز در سطح کشور افتتاح شوند.

بازدیدی از نیروگاه زباله سوز ساری نیز داشتیم که خوشبختانه ظرف ماه‌های آینده آن نیز به اتمام می‌رسد . انتظار داریم سومین نیروگاه نیز در رشت افتتاح شود.

بهروز امامی نماینده تام الاختیار گروه شرکت های تی تی اس (تدبیر توسعه سلامت ) و یکی از سهامداران این شرکت نیز در گفتگویی اختصاصی به خبرنگار ما بیان داشت : شرکت TTS در این مدل  قراردادهای سرمایه گذاری و مشارکت در قالب خرید، نصب و راه اندازی نیروگاه‌های زباله سوز درقبال سرمایه گذاری خود منافع حاصل فروش برق  این نیروگاه را برای یک دوره ای هفت ساله بهره برداری برداشت نموده و بعد از آن نوبت به شهرداری نوشهر میباشد که از منافع آن استفاده نماید . البته باید توجه داشت امحا زباله مهمترین وظیفه این زباله سوزه ها می باشد . براورد هزینه های انجام پذیرفته  حدود ۱۴ میلیون دلار بخش ارزی و حدود ۷۰  الی ۸۰ میلیارد تومان بخش ریالی این قرارداد می باشد که در بخش ارزی سرمایه گذاری شرکت معادل چهل درصد و شهرداری نوشهر شصت درصد می باشد ، علت تاخیر افتتاح آن ، عدم تامین منابع مالی بوده است . چون در این قراردادها دولت متعهد به تامین منابع بود ؛ با توجه به بحث تحریم و فشار اقتصادی و فقدان منابع و تاخیر در پرداخت ، عامل اصلی تاخیر به بهره برداری در چند سال گذشته  بوده است .

دکتر امامی همچنین اشاره داشت : سازمان ها و نهادهای مختلفی همچون وزارت کشور و سازمان شهرداریها و استانداریهای شمال کشور ، وزارت صنایع ، سازمان  محیط زیست ، وزارت نیرو  ،گمرکات ، بانک مرکزی ، اداره استاندارد و غیره در اجرای این پروژه ملی نقش داشته اند که جا دارد در اینجا از این عزیزان قدردانی گردد . ساختارهای این پروژه در سه بخش جداگانه تفکیک می یابد که عبار تند از : بخش اول زباله سوزی ، بخش دوم تولید برق حاصل از انرژی سوزاندن زباله و بخش سوم نیز کنترل آلاینده ها می باشد .

وی یاداور شد : تامین زباله های این نیروگاه با شهرداری می باشد. بخشی نیز از زباله های اطراف این نیروگاه را که هنوز قابلیت سوزاندن دارند ؛ استفاده خواهد شد . زباله ها ، ابتدا وارد کوره های گردان و متحرک می‌شوند و بعد از عبور از بویلرها انرژی آن جهت تولید برق به توربین و ژنراتور رفته و دود حاصل با گذشتن از اسید اسکرایبد و فیلترهای مختلف آلودگی زدایی شده  و دود حاصل از آن نیز به صورت آنلاین از سنسورها اندازه گیری و آنالیز می‌شود که خارج از استاندارد زیست محیطی نباشد . این فرایند به صورت آنلاین از اتاق مانیتورینگ نمایش داده می شود . بنابر قانون متعهد هستیم که هر سه ماه یک بار با استفاده از آزمایشگاه های امین و مورد تایید سازمان محیط زیست گزارش ارائه دهیم و همچنین خودشان نیز به صورت جداگانه ای نمونه برداری و آزمایش را برای سازمان محیط زیست ارسال می کنند .

مهندس علی امانی شهردار نوشهر نیز در مصاحبه ای بیان داشت : ظرفیت این نیروگاه ۲۰۰ تن امحای زباله در روز و تولید سه مگاوات ساعت برق می باشد که در نوع خود منحصر به فرد است. اولین نیروگاه تبدیل زباله به برق دراستانهای شمالی کشوراست و دومین نیروگاه زباله سوزی که بعد از تهران در کشور افتتاح شده است . کلنگ زنی این پروژه در سال ۹۱ بود. تجهیزات این نیروگاه از کشور چین وارد شده است . علت تاخیر آن ، بحث تزریق مالی که به علت تحریم و افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت ماشین آلات و عدم تخصیص منابع دولتی بود . در این نیروگاه برای ۴۰نفر بومی که در زمان نصب و راه اندازی نیروگاه در آنجا مشغول به کار بودند ، اشتغال‌زایی شد .

لازم به ذکر است : تامین منابع مالی این نیروگاه از سفر مقام معظم رهبری و ریاست جمهور و استانی و سازمان شهرداری ها و شهرداری نوشهر تا کنون حدود مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴۳۵/۱۲۵/ ۱ ریال می باشد و به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر برای اتمام این پروژه نیاز است که در این بازدید دکتر نوبخت قول مساعد داد .