گلابگیری شاه ناجر کجور ، راهی برای محرومیت زدایی

منطقه کوهستانی کجور نوشهر ، از نعمت خدادادی گیاهان دارویی پوشیده شده که محمد مشایخ حسینی کارافرین و تولید کننده گلاب و عرقیات سلار شاه ناجر کجور ، کارگاه گلابگیری را در این منطقه راه اندازی نموده و برای بانوان منطقه نیز اشتغالزایی ایجاد کرده است .

این کارافرین کجوری در خصوص راه اندازی این کارگاه به خبرنگار اخبار جدی ، توضیح داد : سال گذشته در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع ، با تعداد ۹۰۰ اصله نهال گل محمدی خریداری شده از کاشان و امسال نیز حدود ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع زمین ، مساحت کاشت گل محمدی را افزایش دادم .

مشایخ حسینی در مورد دوره آموزشی گلابگیری گفت : دو هفته در کاشان در حضور اساتید و تولیدکنندگان آموزش دیدم و سپس با دکتر علی اصغری دکترای گیاه شناسی برای شناسایی گیاهان سمی و غیرسمی چند روزی را به صورت آزمایشی در کجور عرق گیری نمودیم . گیاهانی مانند بوقناق که به صورت تیغ است و برای درمان بیماری دیابت مفید است ، بذر آنرا در کاشان کشت می‌کنند . اما این گیاه و اکثر گیاهان دارویی در منطقه کجور به صورت خود رو و طبیعی یافت می شوند . به جزء نشاء نعناع فلفلی که از کرمانشاه و زیره را از کرمان خریداری کردم ؛ بقیه گیاهان به وفور در طبیعت کجور وجود دارد . کجور معدن داروهای گیاهی است .  انگیزه من از آنجا به وجود آمد که مادربزرگم مرحومه ام البنین صالحانی حکیم باشی و گیاه شناس و همچنین قابله محل بود و از کودکی ما را با گیاهان دارویی درمان میکرد .

میزان تولیدات ما ، روزانه ۱۲ الی ۳۵ کیلو گل برداشت می باشد .  امسال تقریباً ۲۰۵۰ لیتر گلاب تولید کردیم . در حال حاضر ۱۳ نوع محصول عرقیات گیاهی تولید می کنیم . میزان تولید هفتگی ۲۰۰ لیتر می باشد .

لازم به ذکر است : زمان گلدهی گل محمدی از اواسط اردیبهشت شروع می‌شود و تا اوایل تیرماه ادامه دارد .  اما گیاهان دارویی تا مهرماه در منطقه وجود دارند .

وی یاداور شد : تا کنون هیچ تسهیلاتی دریافت نکردم . تعداد ۲۲ نفر در اینجا مشغول به کار شده اند . زیرا گیاهان دارویی را از اهالی محل و روستاهای اطراف خریداری می کنم . دلم می خواهد که بتوانم برای بیش از ۱۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کنم . به خاطر آب و هوای کوهستانی کجور ، اسانس گلاب اینجا بیشتر از کاشان است . از مردم کجور درخواست دارم که گل محمدی در محوطه حیاتشان پرورش دهند ، تا گلهای آنها را خریداری کنیم . به فکر اقتصاد خودم نیستم ؛ به فکر آبادانی منطقه کجور و به خصوص روستانشینان هستم که برای جوانان اشتغالزایی ایجاد کنم . دوست دارم کجور از منطقه محروم خارج شود و بومی ها برای رونق اقتصادی ، به محل و زادگاه شان بازگردند و از مسئولین نیز تقاضا دارم از کجور حمایت کنند .

سلار نام زمین های این منطقه است . در زبان محلی ، سلار یعنی : یارگیری و جلسه .