شیوع آنفولانزای خطرناک در کشور و مازندران ، مراقب خود باشید

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران در نشست خبری عنوان کرد:

رعایت بهداشت شخصی، مهمترین اقدام برای پيشگيري از آنفولانزا  و تاکيد بر نقش رسانه ها در افزايش سواد سلامت جامعه

به گزارش اخبار جدی ، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگاران بر نقش مهم رسانه ها در ارتقا سواد سلامت جامعه و رعایت بهداشت فردی توسط مردم در مواجهه با بيماري آنفلوآنزا تاکيد کرد.

دکتر حامد روحانی زاده، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست خبری که در راستاي افزايش آگاهي عمومي در مواجه با بيماري آنفولانزا  برگزار شد ، با بيان اينکه رسانه ها نقش مهمي در ارتقا سواد سلامت جامعه و مردم دارند، گفت: در حوزه بهداشت، اطلاع رساني را علاج قبل از واقعه مي دانيم ؛ زيرا هرچقدر سواد سلامت جامعه افزايش پيدا كند كمتر افراد جامعه دچار بيماري مي شوند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به آغاز فصل سرما و افزایش بیماري هاي حاد تنفسي گفت: امسال فعاليت ويروس آنفلوانزا در کشور زودتر شروع شده و استان مازندران نيز درگير اين بيماري شده است.

دکتر روحانی زاده با بیان این که افراد در معرض خطر بیماري آنفولانزاA باید با تایید پزشک، واکسیناسيون را انجام دهند تا شدت بيماري را کمتر کند اضافه كرد:  واکسیناسیون ویروس آنفولانزا به همه افراد توصیه نمي شود ولي افراد بالاي ۶۵ سال، دارای بیماری های زمينه اي ( کليوي، قلبي و عروقي ) ، افراد داراي ضعف سيستم ايمني، شيمي درماني، سرطاني، کودکان پرخطر ( قلبي و… ) و کودكان زير ۳ و ۴ سال گروه های پرخطر هستند.

وی بر رعایت بهداشت فردی تاکید کرد و افزود: دست عامل مهمي در انتقال بيماري آنفولانزا است و هموطنان براي پيشگيري از بيماري بايد دست هاي خود را به طور منظم با آب و صابون ضدعفوني کنند.

دکتر روحانی زاده تاکید کرد : هموطنان باید ارتباط فرد به فرد را محدود و در احوال پرسی از دست دادن و روبوسي خودداري کنند و در محيط هاي كوچك ، افرادي كه مبتلا به انفلوانزا هستند بايد جلوي دهان خود دستمال قرار داده و آن را در پلاستيك وسطل اشغال بريزند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه کرد: علائم بیماری آنفولانزا مانند سرماخوردگي بوده و بيشتر شامل ناخوشي، درد عضلاني، درد مفاصل ، سردرد، افت فشار خون، درد قفسه سينه، سرفه، تهوع، استفراغ و اسهال مي باشد بنابراين اگر فرد اين علائم را ديد به پزشک مراجعه و از خود درماني جلوگيري کند.

دکتر روحانی زاده با بیان اینکه فرد مبتلا به بیماري از رفتن به محل کار خودداري کند، گفت: دانش آموزان در صورت ابتلا به آنفولانزا با گواهي پزشكي از رفتن به كلاس درس خودداري كنند زيرا با ابتلا يك فرد چند نفر مبتلا مي شوند.

وی ادامه داد: افراد خانواده فرد مبتلا نیز باید بهداشت را رعایت و دست ها را به طور منظم شستشو دهند زيرا پيشگيري از بيماري بسيار آسان است ولي با عدم رعايت اين نکات بهداشتي افراد زيادي مبتلا مي شوند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تاخير در مراجعه و خود درماني ريسک مرگ و مير را افزايش مي دهد، گفت:  بیمار باید پس از کوچکترین علائم به پزشک مراجعه تا اقدامات درمانی مناسب بيماري انجام شود.

وی با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران داروهاي لازم براي بيماري آنفولانزا را فراهم کرده است، بيان كرد: اين داروها را در اختيار مراكز بهداشتي و درماني قرار داديم و بيمارستان ها نيز تخت هايي را براي بيماران مبتلا اختصاص دادند و براي بيماران تنفسي نيز اورژانس ها فضاي مشخصي را جهت ويزيت در نظر گرفتند.

دکتر روحانی زاده با بیان اینکه واکسن آنفولانزا باید با تاييد پزشک معالج تزريق شود، گفت: از اواخر شهریور تا کنون ۳۵۰ نفر به بیماری حاد تنفسی مبتلا شدند که از ۳۱۸ نفر که علائم بیماری را داشتند نمونه گیری انجام شد که از اين تعداد ۵۴ مورد آنفولانزا نوع Aبوده اند و تاکنون ده نفر بر اثر بیماری های تنفسی فوت شدند که ۶ نفر مبتلا به آنفولانزا تایید شده است.208670