بهره برداری کامل از گمرک مستقل در نمایشگاه بین المللی تهران

در راستای تحقق اهداف دولت و‌ ارتقای جایگاه فعلی کشور بهره برداری کامل از گمرک مستقل در نمایشگاه بین المللی تهران  انجام شد .

به گزارش اخبار جدی ، بخش مهمی از اهداف و برنامه‌های شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی، بسترسازی برای معرفی تولیدات، رونق‌بخشی به کسب و کارها و بهبود وضعیت اقتصادی فعالان تولیدی، صنعتی و اقتصادی است.

نقش آفرینی در جهت تحقق اهداف دولت و‌ تلاش برای ارتقای جایگاه فعلی ایران در توسعه تجارت از مهم‌ترین و اساسی‌ترین برنامه‌های این شرکت است.

ایجاد و راه‌اندازی گمرک مستقل در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی به ضرورت یکی از موثرترین اقدامات و برنامه‌ها برای بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های حضور مداوم‌تر شرکت‌های فعال خارجی در نمایشگاه‌های متعدد است که این اقدام می‌تواند بخش مهمی از کالاهای مورد نیاز را از طریق گمرگ مستقل و مستقر ترخیص و تامین نماید.

گمرک نمایشگاه‌های بین‌المللی در اثر غفلتی چندساله، با رکود مواجه بود و کالا و تجهیزات نیز با عبور از مسیری سخت و طولانی همراه با نارضایتی‌های زیاد در غرب تهران یا شهریار ترخیص می‌شد.

با ماه‌ها تلاش جدیت و پیگیری مداوم بالاخره این وعده در فرصتی کمتر عملی شد و گمرک مستقل به بهره‌برداری رسید و یکی از جدی‌ترین موانع و دغدغه‌های مشارکت و حضور هدفمند کشورهای خارجی مرتفع شد. فراموش نباید کرد؛ یکی از الزامات تاثیرگذار برگزاری نمایشگاه‌های موثر، داشتن امکانات، ابزار، خدمات جانبی و گمرک با تسهیل‌سازی نیازهای اساسی _برای مشارکت کنندگان خارجی_ در جهت ترخیص موقت یا دایمی کالاها بوده است.

این اقدام زیرساختی و احیای مجدد فعالیت منظم و دایمی گمرک مستقل در نمایشگاه بین‌المللی تهران؛ که بسیار مورد استقبال شرکت‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است، می‌تواند تسهیلات جدیدی را مطابق نیازها و شرایط با معافیت‌های مالیاتی فراهم نماید و برای تکمیل زنجیره جریان تجاری و گسترش توسعه روابط اقتصادی، آینده درخشانی را رقم بزند. / نویسنده : نورالدین عبدالله پور – روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای