برگزاری روز جهانی دریا نوردی متفاوت در نوشهر

به گزارش اخبار جدی ، همزمان با روز جهانی دریانوردی، آیین پر شکوهی متفاوت تر از سال ها قبل در سالن آمفی تئاتر اداره کل بنادر دریانوردی نوشهر، برگزار شد.

مدیر کل بنادر ودریانوردی استان مازندران در سخنانی با تبریک روز جهانی دریانوردان و دریانوردی گفت: خوشبختانه  کشورمان ، درسواحل دریای خزر دارای ۵۰۰۰ کیلومتر طول مرز آبی می باشد که از نظر امنیتی،اقتصادی، اقتدار سیاسی دارای اهمیت زیادی می باشد . هرکشوری که اتصال مناسب به دریا بهره مند  باشد ؛ یقینا کشور توانمند درعرصه های اقتصادی ونظامی وامنیتی خواهد بود.

محمد تقی انزان پور بیان کرد: به طوری که با وجود بنادرمهم ومتعدد درمناطق مختلف شمال ونیزبا وجود بنادر بزرگ و واردات و صادرات درجنوب موجب شده که بیش از۹۰درصد از اقتصادکشورمان وابسته به دریا وبنادری باشد که در حواشی  دریا خزر،خلیج فارس ودریا عمان قرار دارند .۸۰درصد مبادلات جهانی مرهون زحمات کسانی می باشد که به دریانوردی مشغول می باشند.

وی درادامه بیان کرد: دریا نوردی که به واسطه شغلش تامین اقتصاد و جهت تامین امنیت کشور ، ماه ها از خانواده  خود دور می باشد ؛ جز پهنه آبی دریا چیزی نمی بیند و با مشکلات مختلفی چه از نظر روحی و چه ازنظرجسمی مواجه می باشد. برای آنها تقدیر در روز جهانی ، کمترین کاری می باشد و ارزیابی زحمات این عزیزان دریک روز نمی گنجد .

درادامه مدیر کل بنادر ودریانوردی استان مازندران اعلام نمود : امسال شعار سازمان دریانوردی در روز جهانی دریانوردی،بهره گیری از توان و ظرفیت های زنان درزمینه فعالیت های دریایی می باشد که بایدمورد توجه برنامه ریزان در برنامه بلند مدت مورد توجه قرارگیرد .

درپایان انزان پور افزود: درسال جاری برای روز دریانورد هم هدف گذاری سازمان بنادر انجام شد و باهمکاری دستگاه مرتبط مثل شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتی جمهوری اسلامی ایران ، برای به کارگیری بهتر نیروی انسانی متخصص ایرانی ، درناوگان ایرانی بتوانیم برنامه ریزی کنیم و ناوگان ایرانی ، دریانوردهای ایرانی را بعنوان یک هدف سر لوحه کار قرار داد .

درادامه شهردار نوشهر نیز در سخنانی ضمن گرامی داشت روز جهانی دریانوردی و هفته دولت همراه با تجلیل از مقام شهیدان رجایی و با هنر، وقدردانی از زحمات وتلاش های دریانوردی گفت: از نظر اسلام و قرآن، دریا دارای اهمیت زیادی می باشد که از آغاز خلقت، بشر وابسته به آن بوده ومی باشد.

علی امانی با اشاره به نقش دریا در فعالیت ها و حیات اقتصادی همه کشور های وابسته به دریا افزود: شرایط امروز جهان به گونه ای است که هر کشوری که به دریای آزاد راه دارد و متصل است، از نظر وضعیت اقتصادی، امنیتی و سیاسی دارای جایگاه ویژه ای است که نسبت به  کشورهای فاقد دریا دارای وضعیت بهتری هستند.

امانی بابیان اینکه تعامل شهر بندری ضرورتی انکارناپذیر است ؛ تصریح کرد: راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی از آرزوهای دیرینه مردم منطقه می باشدو مجموعه شهرداری ازهیچ گونه حمایتی برای تحقق این پروژه مهم ملی دریغ نخواهدکرد.

درادامه مراسم، برنامه های متنوع فرهنگی وهنری از قبیل موسیقی، نمایش روی صحنه، تقلید صدا ، طنز پردازی و لطیفه گویی توسط گروهی از هنرمندان استانی به اجرا در آمد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

درپایان مراسم،  هدیه ای به مناسبت روز جهانی دریانوردی ،اززحمات ۳۱ساله دمیتری وروئین کاپیتان روسی کشتی سوروموو۱متعلق به شرکت شمیم دریا آریا درعرصه دریا نوردی قدردانی به عمل آمد و دمیتری طی سخنانی با آرزوی صلح وآرامش وتداوم دوستی بین جهانیان ،ازاین اقدام مسئولان اداره کل بنادر ودریا نوردی استان مازندران سپاسگذاری کرد.

به چند تن از ملوانان، دریانوردان، کاپیتان ها وکارکنان نمونه اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران نیز لوح و هدایایی اهدا شد.

لازم به ذکر است : دراین آیین پر شکوه ، مسؤلان محلی ، فرماندهان نیروی دریایی، سپاه پاسداران، نیروی  انتظامی، کارشناسان دریایی، کارکنان اداره کل بنادر و دریا نوردی استان مازندران و قشر های مختلف حضور داشتند .