سالهای دور از توسعه پایدار در شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت

یادداشت از دکتر مهدی ناییج نارنج‌بن (مدرس دانشگاه و فعال سیاسی_اجتماعی)

اشاره :

به گزارش اخبار جدی ، این مدرس دانشگاه بیان داشت : اگر توسعه پایدار را محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست بدانیم و در پی آن، تامین مستمر نیازها و رضایتمندی شهروندان (افراد) همراه با افزایش کیفیت زندگی اجتماعی آحاد جامعه اتفاق بیفتد، می‌توان به جرات گفت؛ شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت، فاقد شاخص‌های توسعه پایدار هستند و اگر در خوشبینانه ترین حالت، وجود برخی زیرساخت ها که از گذشته‌های دور برایمان مانده است را از جمله فاکتورهای توسعه پایدار امروزمان برشمریم، می‌بینیم طی چهار دهه گذشته، این سه شهرستان، علیرغم همه‌ی توانمندی‌های ذاتی‌اش، شاهد توسعه‌ای کند بوده است. توسعه‌ای که در مقایسه با حتی برخی شهرهای همجوار و متاسفانه شهرستان‌های مرکزی استان نیز قابل قیاس نیست!! توسعه‌ای که می‌توانست تنها سهم شاید یک دهه (…و نه بیشتر) این سه شهرستان باشد.

در حقیقت اگر منصفانه و عقلایی بگوییم؛ شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت، توسعه‌ای به اندازه سه دهه را به مردم‌اش بدهکار است

در قاب ترمیم پل ماشلک نوشهر؛

فرصت سوزی؛ گمشده در ژست‌های پوپولیستی!!

پروژه ناامید کننده ترمیم پل ماشلک نوشهر که اینروزها برخی بعنوان بزرگترین دستاورد عمرانی یکساله گذشته از آن یاد کرده‌اند و برخی بیشتر نیز، به دلایلی منطقی و مختلف، از آن بعنوان شکستی بزرگ برای مسئولین شهرستان عنوان داشته‌اند، قابی کوچک از فقر مدیریتی منطقه می‌تواند باشد!!

ترمیم قطعه‌ای که می‌توانست در مدتی بسیار کمتر و همچنین با حذف برخی هزینه های بازگشت ناپذیر همچون ایجاد پل موقت در بستر رودخانه در هزینه صرف جویی بیشتری کرد و مازاد اعتبار را صرف اولویت های دیگر نمود؛ به استناد اخبار منتشر شده از سوی روابط عمومی فرمانداری نوشهر، پس از ۹ ماه و به مبلغ ۳ و نیم میلیارد تومان انجام شد!

مسلما اگر تیم کارشناسی بی طرف جهت مطالعه موشکافانه روند بازسازی و ترمیم قطعه جنوب شرقی این پل تعیین گردد، شاهد نتایج تامل برانگیزی خواهیم بود!

از حواشی مختلف این پروژه که بگذریم، از خیل مسئولین کشوری و استانی که مکررا طی نه ماهه گذشته از روند عملیات ترمیم این پل بازدید داشته‌اند، نمی‌شود گذشت!! این پل به واقع می‌توانست پل پیروزی برای مسئولین شهرستان باشد؛ نه شکست!!

اگر تنها دستاورد حضور اینهمه مسئول کشوری و استانی در نه ماهه اخیر، فقط تامین اعتبار جهت احداث لاین جدید در مجاورت پل ماشلک درون شهری (در مجاورت بندر نوشهر) نیز بود، باز می‌شد چشم‌ها را به روی همه حواشی ناامید کننده این چند ماهه پیرامون پروژه مذکور، بست، اما هزار افسوس که خروجی فرصت بزرگ حضور گاه و بی‌گاه خیل مسئولین، تنها به گرفتن چند عکس یادگاری مسئولین منطقه صرف گردید و وعده‌ی بی سرانجام سازمان برنامه و بودجه استان جهت تامین بخشی از اعتبار احداث پل جدید در مجاورت پل قدیمی ماشلک در حوزه شهری (مجاور بندر)!!

کارهای بزرگ، مردان بزرگ می‌خواهد!!

“توسعه پایدار” فرآیند تغییری است در استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری ها، سمت گیری توسعه تکنولوژی و مشاهده تغییرات نهادی که با نیازهای حال و آینده سازگار باشد .

تا توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی، توسعه فرهنگی، توسعه سیاسی، توسعه انسانی و…اتفاق نیفتد، سخن گفتن از تحقق توسعه پایدار بیهوده است! اما وقتی طولانی ترین نوار ساحلی استان در دو شهرستان نوشهر و چالوس باشد و از فرصت وجود بندر، فرودگاه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی از جمله جنگل، رودخانه‌های مختلف، قرار گرفتن سه شهرستان در مسیر بزرگترین استان‌های کشور، فراهم بودن بستر لازم جهت جلب نظر سرمایه‌گذاران، قابلیت‌ها و جاذبه‌های کم نظیر گردشگری_تاریخی در منطقه بخش کجور، مرزن‌آباد و کلاردشت و بسیاری موارد دیگر برخوردار بوده؛ اما همچنان از قافله توسعه، عقب مانده باشیم، حتما یک جای کارمان می‌لنگد!!

نه آنکه مسئولین مان بیکار نشسته‌اند تا قطار توسعه، به خودی خود به حرکت در آید؛ نه! مسئولین تلاش کرده‌اند، اما نه در مسیری که شان و جایگاه و حوزه اختیارات قانونی شان تعیین نموده است!

وقتی تعریف اتاق فکر برای مسئولین اجرایی و نظارتی، گردهمایی به منظور ارایه گزارش بیلان کاری باشد و نه بهره‌گیری از فرصت تبادل نظر با صاحبنظران و نخبگان پرشمار سه شهرستان، وقتی برخی مسئولین نظارتی با ژست مدیر اجرایی، بر سر پروژه هایی کوچکتر از شان و منزلت خود حاضر می گردند یا در عزل و نصب‌های خرد دخالت کرده و پای هر آسفالت جدید، عکس یادگاری و در حقیقت تبلیغاتی می گیرد و… و وقتی نمایندگان عالی دولت در شهرستان‌ها مسئولین زیرمجموعه را ملزم به پیروی و اجرای طرح‌هایی در راستای چشم‌انداز توسعه ننماید، نتیجه‌ای بهتر را نباید انتظار داشت!!

پیگیری جدی جهت رفع موانع در مسیر ایجاد دانشگاه علوم طبیعی، طب سنتی و گیاه شناسی دارویی و پرورش صنعتی گیاهان دارویی در منطقه کجور، تلاش جهت هدایت سرمایه‌های ملی و استانی و حتی بخش خصوصی در حوزه گردشگری تاریخی کلاردشت و کجور، توسعه بندر و بهره‌گیری چند منظوره تجاری و گردشگری در آن، توسعه زیرساختی فرودگاه جهت راه اندازی ناوگان هواپیمایی پهن پیکر، تلاش در جهت جذب اعتبارات عمرانی ملی و استانی به منظور توسعه جاده‌های درون شهری و حتی ایجاد ریل ساحلی و درون شهری و برون شهری و انجام زیرساخت های لازم با هدف تحقق منطقه ویژه اقتصادی و بندر آزاد تجاری، پیگیری مطلوب به منظور تامین اعتبار لازم جهت ایجاد مرکز علوم پزشکی در منطقه که پیش نیاز احداث بیمارستان‌های فوق تخصصی می‌باشد، عدم جنجال سازی های رسانه‌ای و شوی تبلیغاتی تنها به خاطر برخی موارد طبیعی تخصیص اعتبار یا تجهیزات از جمله تخصیص سهم سالانه اقلام و ادوات تخصصی پزشکی، زمینه‌سازی لازم جهت مشارکت بخش دولتی و خصوصی به منظور انجام زیرساخت‌های گردشگری و… از جمله بخشی کوچک از مواردی است که در صورت مسئولیت‌شناسی مسئولین مربوطه، می‌توان امیدوار بود، گام‌های توسعه پایدار، طنینی رسا در حوزه سه شهرستان نوشهر، چالوس و کلاردشت داشته باشد.