به نام “ارکیده ” و به کام گلها ؛ چالش مردمی “ارکیده ” و معرفی باغ گیاه شناسی نوشهر

به گزارش اخبار جدی ، چهارمین جشنواره ملی گل ارکیده در باغ گیاه شناسی نوشهر با همت و تلاشهای شبانه روزی شورا و شهرداری و کارگروه تخصصی ، با تحقق ارتقای فرهنگی ، توسعه اقتصادی به کار خود پایان داد . این جشنواره با کم و کاستی های جزیی ، اما رضایت عمومی بازدید کنندگان و تولید کنندگان گل و گیاه را به همراه داشت . به طوری که از ساعت ۱۹ به ساعت ۲۱ تمدید شد ؛ اما به دلیل ازدحام و ترافیک از ورود بازدید کنندگان که اکثرا از مسافرین بودند و دیر از وجود جشنواره با خبر شده بودند ؛ جلوگیری می شد که نشان دهنده شوق مردم است و نیز مطلبد مدت زمان جشنواره برای سالهای آتی بیشتر شود . همچنین ایجاد نمایشگاه دائمی گل و گیاه در نوشهر و نیز وجود نماد ارکیده ، در میدان ورودی شهر برای معرفی نوشهر بعنوان شهر ارکیده ها به مسافران ضروری به نظر میرسد .

جشنواره ارکیده نوشهر از سال ۹۴ در زمان تصدی شیخ الاسلامی شهردار وقت کلید خورد ؛ اما قبل از آن جشنواره ای به نام سبزینه با همین اهداف برای ثبت ملی شدن برگزار می شد که متولی آن امانی شهردار فعلی نوشهر بود . با اینکه ۴ خان از جشنواره ارکیده میگذرد ؛ اما همچنان در انتظار ملی شدن آن هستیم . این جشنواره سراسر هیجان و منعکس کننده حیات و زندگی ، متاسفانه از همه گونه های ارکیده محروم بود و فقط ۵ نوع ارکیده به نمایش گذاشته شد . تعداد گلهای متنوع دیگری از گونه های مختلف به مراتب بیشتر از ارکیده ها وجود داشتند . شاید به خاطر گران قیمت بودن ارکیده ها ، برای اینکه مردم دست خالی بیرون نروند ، انواع گلها را برای عرضه آوردند و تولید کنندگان ارکیده هم انگیزه معرفی ارکیده به مردم را به فروش آن ترجیع دادند و تعداد زیادی ارائه ندادند ؛ زیرا معتقدند ارکیده مشتری خاص خود را دارد . امیدواریم در جشنواره پنجم سالنی با نام تخصصی ارکیده و با انواع بی نظیر و نادر ارکیده مواجه شویم .

رئیس جشنواره ملی ارکیده ایران ، مدت زمان این جشنواره را چهار روز خواند که با ۲۶ غرفه گل و گیاه در ۵ سالن به همراه غذاهای محلی و کافه سیار وصنایع جانبی گل و گیاه با استقبال بی نظیر بیش از ۵۲ هزار بازدید کننده به کار خود پایان داد . این در حالیست که سال گذشته ۳۰ هزار نفر از ۲۲ غرفه گل و گیاه در سه سالن بازدید داشتند .

جمیله هاشمی عنوان داشت : این استقبال بی نظیر  مردم ، انگیزه ای شد تا نمایشگاه گل و گیاه را فقط مختص به بهمن ماه برگزار نکنیم و جهت اشتغالزایی تولید کنندگان گل و گیاه ، گلهای آپارتمانی و تزئینی تلاش کنیم تا دستاوردشان را به معرض نمایش بگذارند . اما ایجاد نمایشگاه دائمی مستلزم مکان و فضای بیشتر و تعاملات با ادارات مرتبط است .

رئیس جشنواره ملی ارکیده ایران افزود : این جشنواره سراسر زیبایی با همت دستگاههای اجرایی و اتحادیه گل و گیاه مازندران و تعاملات و همدلی اعضای کارگروه جشنواره ملی ارکیده و مدیریت جهاد کشاورزی و پرسنل باغ گیاه شناسی نوشهر برگزار شد .

دبیر این جشنواره نیز با قدردانی از زحمات تولید کنندگان گل ارکیده عنوان داشت : تولید و پیشرفت و توسعه ملی مرهون زحمات تولید کنندگان کشور است . این جشنواره باعث شد تا نسل نوینی از تولید کنندگان وارد این عرصه شوند . خوشبختانه انجمن ملی ارکیده در حال تاسیس است که به برگزاری بهتر این جشنواره کمک خواهد نمود .

غلامرضا گلزاری دهنو در ادامه سخنانش افزود : بالغ بر ۲۷ هزار نوع ارکیده در کره زمین وجود دارد . ۱۲ نوع ارکیده به صورت وحشی در جنگلهای نوشهر می روید . بالغ بر ۳۰ نوع ارکیده تجاری داریم که ۷ نوع ارکیده تجاری برتر در گلخانه شیخی (بنیانگذار ارکیده) در نیرنگ نوشهر با نامهای : فلانوپسیس ، سمبیدیوم ، واندا ، کاتلیا ، رندروبیوم ، انسیدیوم و پافیوپدیوم تولید میشود .

شهردار نوشهر نیز در گفتگویی این جشنواره را بهانه ای برای نشان دادن زیبایی های باغ گیاه شناسی نوشهر که در ایران بی نظیر می باشد دانست و گفت : این باغ در گذشته های دور به آن کمتر توجه شده است ؛ اما اکنون فضای مفرح و زیبایی را برای بازدید مردم مهیا نموده اند . وظیفه ما در شهرداری علاوه بر فعالیت عمرانی ، پرداختن به امور فرهنگی و برگزاری جشنواره برای مردم نیز هست .

علی امانی وجود نمایشگاه دائمی را ملزم به داشتن سطح پارکینگ مناسب دانست و افزود : با افزایش مدت و فضای جشنواره ، تعداد بازدید کنندگان نیز بیشتر شد . لذا برای ایجاد نمایشگاه دائمی مستلزم تصمیم قاطع است و در زمان کوتاه نمیتوان به آن دست یافت .

عضو هیئت علمی موسسه و تحقیقات و مراتع کشور و مسئول ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر نیز در گفتگویی عنوان داشت : جشنواره ارکیده در جهت معرفی باغ قدیمی نوشهر به مردم حائز اهمیت است . باغ گیاه شناسی نوشهر با قدمت بیش از ۶۰ سال فعالیت های آموزشی ، تحقیقاتی و علمی در راستای علوم مختلف جنگل ، باغبانی ، کشاورزی و منابع طبیعی ، با مساحت ۳۵هکتار فعالیت دارد و از بخش ها و واحدهای مختلفی تشکیل شده که تحت عنوان طرح توسعه باغ گیاه شناسی نوشهر است . بعضی قطعه ها هنوز کامل نشدند. قطعه سوزن برگان نمایشی و درختچه های زینتی و گیاهان معطر و دارویی تکمیل شدند .

حبیب زارع گفت : در باغ اکولوژی نوشهر ، در قطعه باغ درخت شناسی ، نزدیک به ۹۰۰ گونه و بیش از ۱۲ هزار انواع مختلف به صورت پایه های مجزا در کنار هم دارد . در آینده نزدیک باغ قطعه گیاهان دارویی نیز افتتاح خواهد شد . همچنین در این باغ قدیمی برای اولین بار بیش از  ۲۰ هزار نمونه گیاهی از مناطق مختلف ایران جمع اوری و در داخل هرباریوم نگه داری میشود که بیش از ۵ هزار نمونه خزه در آنجا نگهداری میشود .

مدیر باغ گیاه شناسی نوشهر افزود : باغ گیاه شناسی نوشهر زیر نظر موسسه تحقیقات و مراتع کشور و یکی از معاونت های آموزشی و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی کشور است .

مدیر حوزه ریاست موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور نیز در جشنواره ارکیده در خصوص باغ گیاه شناسی نوشهر گفت : قدمت باغ گیاه شناسی نوشهر حدود ۴۰ سال از باغ گیاه شناسی تهران بیشتر است . بارزترین ویژگی باغ گیاه شناسی نوشهر ، غیر از نماینده اقلیم خزر ، “یک باغ یونیک در یک اقلیم یونیک در کل کشور است .”

ودود صمدی افزود : تعداد ۶ باغ گیاه شناسی در کشور وجود دارد که هفتمین باغ در خرم اباد در حال شکل گیری است . باغ گیاه شناسی با اهداف تحقیقاتی و حفظ ذخایر ژنتیکی و مهمتر اینکه جهت افزایش آگهی های زیست محیطی به مردم فعالیت دارد که برگزاری جشنواره های گل و گیاه به این منظور انجام می شود.

لازم به ذکر است : استاندار و معاون استاندار مازندران و نماینده و فرمانداران و بخشداران ، شهرداران و شوراهای اسلامی شهر و دیگر مسئولین شهرهای همجوار و گردشگران از این جشنواره بازدید نمودند .

جمله سازی با کلمه : ” ارکیده ” در چهارمین جشنواره ملی گل ارکیده نوشهر ، از بازدید کننده ها پرسیده شد که پیشنهاد میدهم : غیر از اهدای جوایز به برنده های چالش “ارکیده ” از طریق قرعه کشی ، یکی از جملات زیبا در وصف گل “ارکیده ” برای تبلیغات بنر پنجمین جشنواره ملی “ارکیده ” انتخاب و درج شود. (با پوزش از حذف عناوین دکتر و مهندس و سمت ها در اسامی ) :

عذرا اسماعیلی :  “ارکیده ” قشنگ است ؛ اما حیف که عمرش کوتاه است .

ماهره حنیفی : “ارکیده ” تک و زیباست .

رامتین صادقی : “ارکیده ” خاص ترین گل است .

کبری مشهدیان : با دیدن “ارکیده ” در نگاه اول به هیچ چیز فکر نمیکنم ؛ فقط محو زیبایی آن میشوم .

ساغی گیقیادی : “ارکیده ” آرامش و زیبایی

جواد محسنی : گل “ارکیده ” یکی از زیباترین گلهای فصل زمستانی ست .

میلاد میر لامع : “ارکیده ” = طراوت

عظیمه اسماعیلی : “ارکیده ” عروس گلهای آپارتمانی

مهدی داداشیان : “ارکیده ” مرا به یاد مالزی می اندازد .

عظیم قاسمی : “ارکیده ” صد هزار گونه دارد که هیچ کدام شبیه به هم نیستند .

جعفر شریفی : “ارکیده ” واقعا زیباست ؛ از دیدن آن متعجب شدم .

رضا ملکی : “ارکیده ” زیبا و گران قیمت است .

رضا نیاتوری : “ارکیده ” زیباست ؛ نگهداریش سخته

مونا دلدار : “ارکیده ” سمبل زیبایی ست .

مهسا دلدار : “ارکیده ” در حین زیبایی سر سخت است ؛ هر کسی نمیتواند آنرا پرورش دهد تا سال بعد گل دهی داشته باشد .

پرتوی : “ارکیده ” زیباترین گلی است که تا به حال دیدم .

سارا عوض زاده : “ارکیده ” خیلی زیباست .

جمیله هاشمی  : زیبایی خدا در گل “ارکیده ” نهاده شده است .

حبیب گلزار راد : “ارکیده ” گیاه حیرت انگیز با گونه های متنوع و زیبا

الهام فاضلی ویسری : “ارکیده ” گل با اصالتی ست .

محمد جواد عبدالهی : “ارکیده ” لبخند را بر لبان می نشاند .

زینب بنی شیخ الاسلامی : زیبایی “ارکیده ” با لبخند مردم جاودانه شد .

مهدی قاسمی : خداوند با خلق “ارکیده ” هنر خود را به نمایش گذاشت .

انبیاء لرخیرودی : گل “ارکیده ” زیبا ، دلنشین ، خاص و تک است .

احمد امیرزاده : “ارکیده ” محبوب گلهاست .

عکسها از : ملیکا عسگریخواه (استفاده از عکسها با ذکر منبع اخبار جدی ، بلا مانع است)